Tłumaczenie dokumentów rozliczeniowych, głównie paragonów i faktur, odgrywa ważną rolę w kilku sytuacjach. Wersje tych dokumentów w innym języku umożliwiają komunikację między różnymi systemami prawno-podatkowymi, ale są też niezbędne w tematach mniej biznesowych, jak np. obszar finansowania zabiegów medycznych.
Kiedy potrzebne są tłumaczenia dokumentów rozliczeniowych?
Ubezpieczenia zdrowotne
Jednym z częstych powodów, dla których klienci sięgają po tłumaczenie faktury, jest konieczność udokumentowania wydatków dla celów ubezpieczeniowych. Osoba chcąca sfinansować z zagranicznego ubezpieczenia zabieg medyczny wykonany w Polsce, może być zobowiązana dostarczyć fakturę lub paragon fiskalny po angielsku. W takich sytuacjach klarowne przekłady są kluczowe dla akceptacji dokumentów przez instytucję ubezpieczeniową.
Odprawa celna
Dokumentacja do przeprowadzenia odprawy celnej w przypadku wymiany towarowej pomiędzy krajami spoza Unii Europejskiej obejmuje kilka elementów, spośród których najważniejsza dla nas dzisiaj jest faktura handlowa. Dokument ten, znany także jako commercial invoice, zawiera informacje o kraju pochodzenia towaru oraz warunkach zakupu. W momencie odprawy okazać należy polską wersję (najczęściej oryginał od sprzedawcy to faktura po angielsku). Tłumaczenie faktury do odprawy celnej umożliwia zrozumienie treści dokumentu przez instytucje celne i zapewnia zgodność z wymogami prawnymi.
Operations manager firmy SPEEDWAY FREIGHT SERVICES opowiada, jakich dokumentów potrzebuje do zrealizowania odprawy celnej.
Rejestracja pojazdu z zagranicy
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wymaga nie tylko tłumaczenia dowodu rejestracyjnego, ale także umowy oraz faktury, dokumentującej zakup. Komplet wymaganych dokumentów składa się w odpowiednim wydziale komunikacji. Przetłumaczenie faktury staje się elementem całego procesu rejestracji pojazdu, a precyzyjny przekład może wpływać na szybkość i skuteczność działań urzędników.
Potwierdzenia i dowody
W krajach anglojęzycznych faktura za media często służy jako potwierdzenie adresu zamieszkania. Chcąc, aby faktura lub paragon po angielsku stanowiły element dowodowy w postępowaniach podatkowych, administracyjnych czy sądowych w Polsce, musimy dostarczyć jego tłumaczenie poświadczone.
Dlaczego poleca się tłumaczenie uwierzytelnione?
Skomplikowanie faktur
Stopień skomplikowania faktur z punktu widzenia tłumaczenia nie jest oczywisty. Często są to proste dokumenty, zdarza się jednak, że pewne elementy faktury wymagają precyzyjnego doboru terminologii, zwłaszcza w kontekście zagadnień podatkowych czy prawnych. Gdy pojawiają się skomplikowane zagadnienia podatkowe (np. second-hand margin scheme) czy prawnicze (warunki handlowe), jakie zawiera faktura, na angielski z polskiego odpowiednio przełoży taki dokument jedynie tłumacz wyróżniający się również znajomością prawa.
Polecany tłumacz
Jeśli więc jest Ci potrzebne tłumaczenie faktury na angielski lub z angielskiego na polski, Kancelaria Tłumacza Przysięgłego Jacka Kasprzyka to godne polecenia miejsce dla osób poszukujących profesjonalnego podejścia do tłumaczenia dokumentów rozliczeniowych. Mając wieloletnie doświadczenie w poświadczonym przekładzie dokumentów, tłumacz ten gwarantuje nie tylko rzetelność odwzorowania treści, ale także rozsądne ceny i szybkie terminy realizacji zleceń. W dobie cyfrowej, otwartość na współpracę online, w tym wygodna wysyłka i odesłanie dokumentów, stanowi dodatkowy atut dla klientów. Współpraca z profesjonalnym tłumaczem przysięgłym gwarantuje zgodność dokumentów z wymaganiami formalnymi.
FAQ
Czy faktura musi być przetłumaczona?
W przypadku prowadzenia dokumentacji rachunkowej nie ma konieczności tłumaczenia faktur wystawionych w języku obcym, jednak w przypadku kontroli skarbowej Urząd Skarbowy może nakazać przedsiębiorcy przedstawienie tłumaczenia faktury VAT objętej kontrolą. Dla zachowania wiarygodności i rzetelności takiego tłumaczenia zaleca się, aby było ono wykonane przez tłumacza przysięgłego (tłumaczenie poświadczone).
Czy faktury muszą być po polsku?
Kwestia języka, w jakim ma być wystawiona faktura nie jest uregulowana prawnie. Dobrą praktyką jest jednak sporządzanie faktur w wersji dwujęzycznej (np. w j. polskim i j. angielskim). Należy jednak pamiętać, że wartość podatku VAT podana na fakturze musi być zawsze podana w polskiej walucie.
Czy faktura może być w języku obcym?
Przepisy nie określają jednoznacznie kwestii języka, w jakim przedsiębiorcy muszą wystawiać faktury. Przyjmuje się, że dopuszczalne jest wystawianie faktur w języku obcym dla przedsiębiorcy zagranicznego oraz dla zagranicznego konsumenta. W przypadku faktury wystawianej dla konsumenta polskiego oraz jednostki prawa publicznego faktury powinny być wystawiane wyłącznie w języku polskim.
Źródło zdjęć: Freepik